Chcem ponuku

6+1 tipov ako rýchlo predať nehnuteľnosť

Predaj bytu alebo rodinného domu si vyžaduje správne naplánované kroky, hlavne ak z toho chcete vyťažiť čo najviac a predať ju čo najskôr. Realitám sa venujeme 8 rokov, počas ktorých sme kúpili a predali stovky nehnuteľností. Za tento čas sme nazbierali užitočné informácie, ktoré sme sa rozhodli spísať do 7. bodov, v ktorých sa dočítate ako rýchlo predať nehnuteľnosť. 

Pri kúpe nehnuteľnosti často krát nerozhodujú iba peniaze, ale najmä city. Pocity, ktoré vyvoláte u potenciálnych záujemcov, môžu veľmi pomôcť k rýchlejšiemu predaju vašej nehnuteľnosti. Ako teda rýchlo predať nehnuteľnosť a čo všetko pre to musíte spraviť?

1. Pekne nadizajnovaný interiér zvýši hodnotu nehnuteľnosti

Vo svete realít sa nadizajnovanie nehnuteľnosti nazýva “home staging”. Home staging pomáha záujemcom predstaviť si bývanie v danej nehnuteľnosti. Jeho úlohou je vzbudiť príjemný pocit z nehnuteľnosti a spríjemniť obhliadku. 

Do home stagingu spadá celková úprava nehnuteľnosti, ako odstránenie osobných fotiek majiteľov alebo ďalších osobných vecí, predovšetkým, aby miestnosti neboli preplnené, aby pôsobili viac prevzdušnene, čisto až minimalisticky. Pri rodinnom dome nezabudnite aj na záhradu a prípravu celého okolia domu.

V prípade, ak sa byt alebo rodinný dom predáva nezariadený, niektoré profesionálne firmy ponúkajú možnosť zapožičania nábytku a dekorácií do jednotlivých miestností. Služby home stagingu sa pohybujú v rozpätí približne od 180€ vyššie. 

Home staging si môžete samozrejme prichystať aj vy sami, bez použitia služieb profesionálov, kedy ušetríte peniaze, čo však nemusí mať rovnaký efekt, ako keby nehnuteľnosť na predaj pripravili profesionálne. 

Ak idete do prípravy nehnuteľnosti sami, mali by ste ju najskôr upratať a odložiť nadbytočné predmety, ktoré by mohli narúšať príjemný pocit domova. 

Pomocou jednoduchých dekoračných predmetov ako napríklad vázy s kvetmi, prestretý jedálensky stôl so sviečkami, časopisy na konferenčnom stolíku, viete vytvoriť zaujímavý, oku lahodiaci dojem. Tieto predmety si môžete doniesť z vášho nového bývania alebo si ich požičať od rodiny. Nehnuteľnosť môžete pri prehliadke spríjemniť aj vďaka elektrickým osviežovačom vzduchu, ktoré pomôžu vyvolať príjemný pocit.

2. Fotky tvoria prvý dojem

Predstavte si, že si prezeráte portál nehnuteľností, kde je niekoľko ponúk rôznych bytov. Pri niektorých inzerátoch sú fotky rozmazané, nekvalitné, zle osvetlené, tmavé a neprehľadné. Myslím, že na taký inzerát skôr nekliknete. Na druhej strane, ak uvidíte krásne zaostrené fotky, ktoré pôsobia čisto, svetlo, upravene a s vhodnými doplnkami, pravdepodobnosť, že vás takýto inzerát zaujme viac, je väčšia.

Ako na správne fotky nehnuteľnosti:

Profesionálny fotograf vie zaručiť pekné fotky so správne nastaveným uhlom a svetlom tak, aby nehnuteľnosť pôsobila priestranne. Môže vám prilákať viac potenciálnych záujemcov a zvýšiť šancu na rýchlejší predaj nehnuteľnosti. Cena takéhoto fotografa je približne 60€ vyššie. Záleží však aj na veľkosti nehnuteľnosti a počet izieb.

Ak na profesionála nechcete míňať peniaze, môžete si nehnuteľnosť nafotiť aj sami. V tomto prípade sa snažte miestnosti odfotiť najlepšie ako viete. Foťte na dennom svetle, dbajte na to, aby fotky boli dostatočne zaostrené a urobte zábery, ktoré by aj vo vás vzbudili záujem. K inzerátu priložte fotografie všetkých miestností, čím záujemcovia získajú lepší prehľad o výzore nehnuteľnosti.

Zdroj fotky: Vecislavas Popa, Pexels

3. Video prehliadka a 3D prehliadka

Je známe, že ľudia si radšej pozrú video než prečítajú dlhý a nudný text. V tom je skvelá videoprehliadka alebo 3D prezentácia nehnuteľnosti, ktoré ponúkajú obhliadku pekne z pohodlia domova. Predstavte si situáciu, kde prídete po reálnej obhliadke domov, chcete sa ale ešte viac utvrdiť či je tá nehnuteľnosť práve to, čo hľadáte, zapnete si video alebo 3D prehliadku a vrátite sa k nehnuteľnosti ešte raz, aby ste zvážili jej kúpu. Je to spôsob, ktorým tiež zvýšite svoje šance na rýchly predaj nehnuteľnosti.

Ako uskutočniť videoprehliadku alebo 3D virtuálnu prehliadku

Podobne ako pri fotkách, môžete využiť profesionála. Väčšinou ide o jednu a tú istú osobu, ktorá vám nafotí aj pripraví online prehliadku pomocou videa alebo 3D prezentácie. Cena videoprehliadky sa pohybuje približne od 160€ s možnosťou za príplatok využiť zábery z dronu. 3D virtuálna prehliadka sa pohybuje od 99€ do 350€. Cena záleží od veľkosti bytu alebo domu. Virtuálna prehliadka je interaktívna, prebieha pomocou preklikov medzi jednotlivými miestnosťami, kde sa môžete otáčať a prezrieť si tak miestnosti. Prehliadky sa robia už aj za pomoci VR setov, kedy sa ocitnete priamo v nehnuteľnosti, o ktorú máte záujem.

Video a ani 3D virtuálnu prehliadku neuskutočňujte sami, ak s tým nemáte skúsenosti a radšej to nechajte na profesionálov.

4. Vyzdvihnite výnimočnosť nehnuteľnosti

Upriamujte pozornosť najmä na tie pozitívne vlastnosti nehnuteľnosti a jej výnimočnosť. Výnimočnosťou môže byť vyhľadávaná a tichá lokalita, bezproblémové parkovanie, občianska vybavenosť, dobre riešený pôdorys nehnuteľnosti, svetlé a priestranné miestnosti, nové okná, nedávna rekonštrukcia, vymenené podlahy atď. Pre záujemcov, ktorí hľadajú bývanie, kde sa len nasťahujú a bývajú, je výnimočnosťou aj nábytok zahrnutý v cene. Pozitívne stránky nehnuteľnosti vyzdvihnite priamo na obhliadke, na fotkách a v texte inzerátu.

5. K inzerátom voľte správny text

Pri písaní inzerátu skúste opisovať nehnuteľnosť pekne postupne od vstupnej chodby, podľa jej pôdorysu. Text by mal byť písaný tak, aby vyvolal u záujemcov príjemné pocity. Vyhnite sa klasickým nudným textom, ktoré opisujú technické veci nehnuteľnosti. Tie skúste doplniť o vety, ktoré viac evokujú pocity domova. Textom dopĺňate fotky, videoprehliadku alebo 3D virtuálnu prehliadku.

6. Rýchly predaj si vyžaduje reklamu

Vaším cieľom je predať nehnuteľnosť čo najskôr. V tomto prípade nesmie chýbať propagácia inzerátov nehnuteľnosti. Nepropagovaným inzerátom oslovíte napríklad 1000 záujemcov, pomocou propagovania aj 10 000. Záujemcovia sa neskôr môžu predbiehať, aby získali nehnuteľnosť práve oni a často krát preto ponúknu vyššiu sumu. 

Kde inzerát s nehnuteľnosťou propagovať?

Základom sú portály s nehnuteľnosťami, kde máte možnosť “topovať” váš inzerát za celkom prijateľné ceny. Vďaka topovaniu sa bude váš inzerát zobrazovať na prvých stránkach a prvých priečkach portálov. Avšak pri súkromnej inzercii môže nastať problém, že vás budú kontaktovať v prevažnej väčšine makléri.

Ďalej nesmú chýbať populárne sociálne siete, kde oslovíte väčšie publikum, vďaka zdieľaniu ľudí medzi sebou. Na Facebooku existuje niekoľko skupín s hľadaním bývania, predaja nehnuteľností a dokonca aj marketplace. 

Na Instagrame stačí mať business účet, cez ktorý môžete propagovať príspevok s nehnuteľnosťou rovnako účinne. Predaj cez sociálne siete môže byť lepším spôsobom, ale maklérom sa nevyhnete ani tu. 

Postačí vám niekoľko € aby ste dokázali osloviť veľké množstvo záujemcov o vašu nehnuteľnosť.

7. Rýchly predaj bez prípravy nehnuteľnosti

Ak ste ten typ človeka, ktorý nemá čas na všetky tieto body a nechce sa vám riešiť obhliadky a prípravu nehnuteľnosti celkovo, aj pre vás máme riešenie. Vašu nehnuteľnosť od vás odkúpime my, bez zdĺhavého čakania a vypisovania inzerátov. Stačí ak vypíšete formulár, kde nám poskytnete niekoľko informácií o nehnuteľnosti, ktorú chcete predať. My sa vám následne ozveme a dohodneme si obhliadku, po ktorej od nás obdržíte cenovú ponuku. Po dohode vašu nehnuteľnosť odkúpime.

Zhrnutie

Pri rozhodnutí využiť všetky profesionálne služby, ktoré by podporili rýchly predaj nehnuteľnosti, by ste zaplatili približne 520€ a viac. Oplatí sa vám to? Všetky investície do týchto príprav vám vedia priniesť väčší zisk z predaja. Predajnú cenu viete takto zvýšiť aj o 3000€. Pomocou využitia profesionálov môžete predať nehnuteľnosť už do 30 dní.

Ako rýchlo predať nehnuteľnosť bez profesionálnych služieb? Mali by ste brať do úvahy, že predajný čas sa môže o niečo predĺžiť, nemusí byť tak rýchly ako pri využití služieb od profesionálov. Okrem toho vás čaká veľa práce s prípravou nehnuteľnosti. Nemusí to mať rovnako kvalitný efekt ako pri využití profesionálnych služieb. 

Tretiu možnosť vám ponúka REINS, bez riešenia obhliadok a bez prípravy nehnuteľnosti pred predajom. Stačí požiadať o cenovú ponuku pomocou formulára.

Zdroj fotky: Ketut Subiyanto, Pexels


Pokračujte v čítaní